CO (NE)DĚLAT, KDYŽ JSTE NEVIDITELNÍ: ROSS WELFORD

31.01.2018

Můžeš vědět, kdo jsi, když se ani nevidíš?

Název: Co (ne)dělat, když jste neviditelní

Originální název: What not to do if you turn invisible, 2016

Autor: Ross Welford

Překlad: Zuzana Mazancová

Obálka: Kamila Flonerová

Nakladatelství: Fragment, 2017

Počet stran: 352

Vazba: vázaná


Ethel je dvanáctiletá dívka, kterou trápí akné. Je nešťastná a připadá si jako outsider, protože se jí spolužáci posmívají. Udělala by cokoliv, kdyby se svého handicapu zbavila. Už vyzkoušela všechno!

Jednoho dne si objedná přes internet podezřelý, avšak zaručeně účinný prášek z Číny. Pak se naloží do solárka. A buch! Stane se neviditelnou. Co si má se svou neviditelností počít? I vlastní pes se jí lekl a strachy před ní utekl z domu.

Nezbývá jí nic jiného, než se zamaskovat od hlavy až k patám a vydat se svého pejska hledat. Jako naschvál potká neoblíbeného a otravného spolužáka Eliota. Bohužel její neviditelnost odhalí a tak se mu se vším svěří a doufá, že její tajemství neprozradí.

Aby toho nebylo málo, zjišťuje, že psa chytila neblaze proslulá dvojice nejzákeřnějších školních výlupků. Ethel se čím dál tím víc začíná zaplétat do lží a intrik.

Je možné, aby v Eliotovi našla opravdového přítele?

Podaří se jí vyřešit všechny problémy?


Můj dojem:

Obvykle nečtu knihy určené pro starší děti. Vybrala jsem si ji čistě náhodou, když jsem listovala katalogem Fragmentu. Kniha cílí na čtenáře kolem 12 let a já jsem z nějakého mně neznámého důvodu, dostala chuť si ji přečíst. Byla jsem hodně překvapená. Je to opravdu pecka! Bohužel o ní není nikde slyšet.

Přemýšlím do jakého žánru bych ji zařadila. Není to fantasy. Kniha je totiž velmi reálná, až na tu malou drobnost - neviditelnost. Nevím, zda by bylo správné napsat, že jde o contemporary s prvky magického realismu?

Ráda bych se trochu zastavila u postav. Ethel se mi moc líbila. Je to tak osvěžující číst o zcela normální holce, se všemi problémy, které k danému věku patří. Na to, že autorem je muž, smekám klobouk, jak trefně a lidsky se mu podařilo vystihnout některé holčičí trable. A za postavu Eliota mu tleskám ve stoje. Tento kapánek nemožný, ale při tom veskrze dobrosrdečný a bezelstný kluk, kterému se Ethel líbí a nadbíhá jí, kde může, vám doufám přiroste k srdci stejně jako mně.

Líbilo se mi, že ani záporné postavy, sourozenci Jesmond a Jarrow, nejsou černobílé a mají též své lidské stránky. Abych to shrnula, všechny postavy v knize, ať už hlavní nebo vedlejší jsou výborně napsané a knihu pozvedávají nad běžný průměr.

Další věcí, která se mi líbila, bylo, jak autor popisuje prožívání neviditelnosti Ethel na fyzické úrovni. Pomáhá to vtahovat čtenáře do děje a prožívat dané okamžiky společně s ní.

Ale abych jen nechválila. Kniha má podle mě jeden slabý moment v uvěřitelnosti, týkající se jedné nešťastné události. Nemohu být bohužel zcela konkrétní, abych nevyzradila děj.

A to by byla asi jediná výtka, kterou na knihu mám.

Očekávejte zábavné, nápadité, vtipné a svižné čtení, ve kterém může čtenář najít i jistá ponaučení.


Závěr:

Pokud je vám 12 - 13 let tak si rychle utíkejte tuto knihu koupit. Pokud jste mladší, tak poproste někoho staršího, aby vám ji předčítal. A pokud jste starší, než 14 let, tak pro vás kniha asi moc nebude, ale její přečtení vám neuškodí.


HODNOCENÍ: 83%


Obálka:

Možná to byla právě obálka, která mě zaujala. A pokud bych se měla rozhodovat mezi originální a českou? Tak vážně nevím. Ta česká možná lépe upozorní na neviditelnost, o kterou v příběhu jde. A líbí se mi kombinace tyrkysové, fuchsiové a zelené barvy. Ovšem mě osobně dostala německá verze s tmavou ořízkou.Originální obálka s tmavou ořízkou v německém vydání.