Láska & gelato: Jenna Evans Welch

27.07.2017

Mnozí lidé jezdí do Itálie jen kvůli lásce a zmrzlině, ale někdy tam objeví mnohem víc. 

Název: Láska & gelato

Název v originále: Love & gelato

Autor: Jenna Evans Welch

Překlad: Magdaléna Stárková

Nakladatelství: CooBoo 2017 (NY 2016)

Vazba: brožovaná

Počet stran: 286


Lina přijíždí do Florencie na prázdniny, aby poznala svého otce. Bylo to přáním její zesnulé matky. Lina se dosud nevzpamatovala z její smrti a jediné po čem touží, je zůstat doma. Jenže její babička se musí starat o svého manžela a čekají, že půjdou oba bydlet do domu pro seniory, kde o něj bude lépe postaráno. Lina by sice mohla jít bydlet ke své nejbližší přítelkyni Addie, ale chce dodržet svůj slib matce. A tak se ocitá v domě u svého otce, který o ni za celý její dosavadní život neprojevil zájem. Navíc se jeho dům nachází na rozlehlém hřbitově padlých vojáků. Je pochopitelné, že Lina zrovna neskáče nadšením.

Pak se jí ale dostane do rukou deník, který si vedla její máma, když žila v Itálii. Lina odhaluje zajímavé okolnosti z jejího života, o kterých neměla ani to nejmenší tušení. Navíc se seznámí se sympatickým Lorenzem, žijícím nedaleko. Na jednom večírku potkává také toho nejhezčího kluka, kterého si dokážete představit - Thomase. Najednou už jí pobyt v Itálii nepřipadá tak hrozný, dokonce se jí začíná líbit. Jaké tajemství se skrývá v matčině deníku? A jaká láska ji čeká? To si můžete přečíst v tomto toskánským sluncem prozářeném příběhu.


Můj dojem:

Kniha je nenáročným oddychovým čtením, ideálním na léto. Bylo pro mě moc příjemné ponořit se mezi řádky této knížky, protože z ní na mě dýchala letní atmosféra prosluněné Florencie. A k tomu už tak nějak patří i romantický příběh:).

Zpočátku mi kniha přišla svou náladou spíš ponurá. Hlavní hrdinka ztratí matku a přijíždí do domu uprostřed hřbitova a mně se hlavou mihlo, že takto si letní knížku zrovna nepředstavuju. Zdálo se mi podivné, že si autorka vybrala z celé nádherné Florencie jako kulisu zrovna hřbitov. Opravdu hřbitov! Ne nebojte se. Pak už to jde postupně jenom k lepšímu.

Od okamžiku, kdy se na scéně objeví charismatický Lorenzo, se kniha začíná hezky rozjíždět. Bavilo mě odkrývání tajemství ze života její matky, ale ještě více se mi líbila atmosféra, kdy se Lina zapojí do společenského života. Díky Lorenzovi se seznamuje s novými kamarády, kteří by mohli být jejími potenciálními spolužáky, kdyby se rozhodla v Toskánsku zůstat a nastoupit do tamní školy. Chodí na párty a různé večírky, poznává památky, prostě začíná normálně žít.

Co by byla Itálie bez zmínky o módě? Atmosféra Florencie na vás jednoznačně dýchne prostřednictvím toho, jak rodilí Italové řeší oblečení. Američané se pak v kontrastu k nim jeví jako balíci. To autorka vystihla úplně přesně a já se usmívala jejím trefným postřehům. Samozřejmě tu pak máme gelato, a při chození po památkách spoustu turistů. Prostě okamžitě se vám vybaví vzpomínky na Itálii, pokud jste ji někdy navštívili. A pokud ne, tak vás do ní kniha zavede prostřednictvím tohoto příběhu. Není to skvělé? A pak je tu přátelské a nenucené chování lidí se kterými se Lina setkává a které je pro jižanské národy typické. Je cítit, že autorka mentalitu Italů dobře zná a proto je vykreslení opravdu realistické.

Mě si získala a bylo to opravdu velmi příjemné počteníčko.


Verdikt:

Pokud máte rádi nenáročné YA romantické příběhy, chcete do sebe nasát přes stránky a písmenka jižní vůni Itálie, trochu sluníčka a strávit příjemné odpoledne, pak je tato kniha pro vás tou správnou volbou.


HODNOCENÍ: 85%


Obálka:

Je jednoduchá a naprosto skvělá. Prostě trefa do černého!

Hodnocení obálky: 100%