LÁSKA MEZI ŘÁDKY: JODI PICOULT, SAMANTHA VAN LEER

20.01.2018

Co se stane když na vás promluví postava z knihy? 

Název: Láska mezi řádky

Originální název: Between the Lines, 2012

Série: Between the Lines (1.)

Autor: Jodi Picoult, Samantha Van Leer

Překlad: Zuzana Koudelková

Nakladatelství: CooBoo, 2017

Počet stran: 320

Vazba: vázaná


O tom, že děti mají bujnou fantazii není třeba pochybovat. Jednoho dne zavolala sedmiletá Samantha Van Leer své matce Jodi Picoult, že má pro ni námět na knihu:

Co by se stalo, kdyby postava z knihy ožila?

A tak vznikl tento pohádkový příběh, na kterém spolupracovala Jodi se svou malou dcerkou.

Patnáctiletá Delilah a hlavní postava Oliver z knihy Mezi řádky mají jedno společné. Oba ztratili otce. A tak se Delilah dokáže snadno vcítit do tohoto hrdiny, jehož otec zahynul při záchraně království. Oliver není hrdina jako býval otec, ale ve svém příběhu se drží své role a zachraňuje princeznu Seraphimu. Delilah si knihu oblíbí natolik, že ji nosí všude sebou a čte stále dokola. Jednoho dne se stane zvláštní věc. Všimne si, že se na jejích stránkách objeví obrázek šachovnice, který tam dříve nebyl. A co teprve, když na ni z knihy promluví Oliver! Nemá halucinace?

Delilah zjišťuje, že je to skutečnost. Oliver touží dostat se z knihy a poznat její svět. Podaří se mu to? Dokáží společně s Delilah objevit nemožné? Nebo Oliver navždy zůstane uzamčen ve své knize?


Můj dojem:

Kniha je určena především mladším YA čtenářům. Nejvíce se asi bude líbit věkové skupině kolem 10 -12 let. Já bohužel do této kategorie nespadám a tak můj dojem z knihy není třeba brát vážně. Bohužel nejsem schopna se do této věkové kategorie zcela vžít, a tak můj názor berte opravdu s rezervou s tím, že nejsem její cílovka.

Kniha je psána lehce a dobře se čte. Má krásné grafické zpracování s malými ilustracemi uvnitř, ze kterých jsem byla nadšená. Čtení hodně zpříjemňují a potěší. Dodávají stránkám ten správný šmrnc.

Pokud jde o příběh, tak zde narážím na svůj věkový limit. Zápletka je totiž postavena na tom, jak osvobodit prince Olivera z knihy do reálného světa. V knize neexistuje záporný hrdina a tak zápletka stojí pouze na překonání překážek, které hrdinům klade samotná kniha. Pro dospělého nebo staršího YA čtenáře toto nejspíš nebude stačit a může se nudit, tak jak se to stalo mně. Další věcí, která souvisí s věkem je, že u mě jako zkušeného a staršího čtenáře kniha nevzbuzuje skoro žádné emoce. Takže pak chybí i větší motivace do čtení. Emoční prožitek mladšího čtenáře bude pochopitelně jiný.

Postavy v knize nejsou prokresleny do hloubky. O Delilah kromě toho, že není moc oblíbená ve škole a že ráda čte knihy, jinak nevíme skoro nic. O Oliverovi se pak dozvídáme o jeho charakteru ještě méně. Postavy neprošly téměř žádným vývojem. Takže ani v těchto bodech mě kniha nedokázala uspokojit.

Přes tyto výtky jde o zajímavý nápad a nelituji, že jsem si knihu přečetla.Závěr:

Mezi řádky cílí na mladší čtenáře, kterým se bude líbit. Jinak od ní moc nečekejte. Pokud toužíte po nějaké pohádkové oddechovce a stačí vám naivní a příjemný příběh, můžete Lásku mezi řádky vyzkoušet. Já si druhý díl určitě přečtu, protože mě zajímá, jak to autorky dál vymyslely.


HODNOCENÍ: 60 %


Obálka:

Líbí se mi, že je tato udělána ve stylu druhého dílu a tak k sobě pěkně pasují. To se nedá říct o těch zahraničních. Takže je fajn, že si CooBoo zvolilo svoji obálku.