Mrazivý oheň: Amanda Hocking

14.07.2017

První díl trilogie z Kronik Kaninu

Název: Mrazivý oheň

Originální název: Frostfire

Série: Kroniky Kaninu (1)

Autor: Amanda Hocking

Překlad: Jana Jašová

Nakladatelství: CooBoo 2016 (NY 2014)

Příběh se odehrává v království Kaninů - ukrytém v srdci sněhem pokryté divočiny, dosud neobjeveném lidmi. Tato říše existuje v současném světě, někde na území Kanady. Obyvateli království jsou magičtí trollové. Ekonomika Kaninu je postavena na parazitování na lidské společnosti, přestože by asi dokázali být soběstační. Ale Kaninci milují přepych a šperky a tak mají ještě jeden hlavní zdroj. Peníze totiž získávají tak, že vymění jejich potomka za právě narozené miminko bohatého lidského páru. Těmto dětem říkají podvrženci. Lidské dítě odloží někam do dětského domova a jeho nic netušící rodiče tak vychovávají kaninskou kukačku. Jakmile dosáhne podvrženec plnoletosti, jsou vysláni k tomuto účelu trénovaní stopaři, kteří mají za úkol přesvědčit podvržence, že jeho rodiče jsou ve skutečnosti Kaninci a přivézt ho zpět do Kaninu. Následně pak podvrženec vysaje rodičům, kteří ho vychovali bankovní účet a svým pravým rodičům přinese bohatství. Podvrženec je tak přijat do jeho pravé kaninské rodiny.

Hlavní hrdinkou je ctižádostivá Bryn Avenová, která je pouze poloviční Kaninkou. Její matka totiž pochází z kmene vodních trollů. Původně byli trollové jeden kmen, pocházející někde z oblasti dnešní Skandinávie. Postupně se kmen rozdělil na několik dalších, které se liší svými magickými vlastnostmi. Vodní kmen nevyužívá podvržence a proto je ze všech trollích kmenů nejchudší. Brynina matka neschvaluje Kaninský systém získávání peněz pomocí podvrženců, a často mají s Bryn kvůli svým rozdílným názorům spory. Bryn je odhodlaná prokázat svoji loajalitu království, stává se nejlepší stopařkou. Její ambice jsou však vyšší a ráda by se stala členkou elitní královské gardy, a nic jí nesmí stát v cestě ...ani city, které chová ke svému šéfovi , Ridleymu Dresdenovi.

Království je však ohroženo, Konstantin Black a jeho kumpán jdou po kaninských podvržencích. Bryn kdysi Konstantina obdivovala, dokud ho nepřistihla při pokusu o vraždu jejího otce - královského kancléře. Konstantin se tak ze dne na den stává z respektovaného strážce zrádcem a nepřítelem království. Bryně se ale zdá, že věci nejsou tak jak na první pohled vypadají. Kdo ve skutečnosti stojí za královským spiknutím?


Můj dojem:

Tak tohle je žumpa! Ptáte se proč jsem s knihou měla problémy?

  1. Tím největším problémem je svět. Nějak jsem to nedokázala pobrat. To že Kaninci páchají tyhle zrůdnosti na lidských dětech a jejich rodičích jen proto, aby mohli žít v přepychu a pro pár cetek jsou ochotni se vzdát nejkrásnějších roků výchovy a života se svými dětmi mi přišlo hrozně necitelné. Pro zisk je takto pohodí cizím lidem, a pak se všichni tváří, že se milují a je všechno úplně v pořádku? To jako vážně? A to ti podvrženci, kteří žili do své plnoletosti v nějaké rodině, náhle zapomenou na všechnu tu lásku, kterou jim poskytli lidští rodiče? Opravdu chladnokrevně odejdou a vysají jim účet? Nechce se mi tomu věřit! Jo v Kaninu se pak všichni milujou. Co na tom, že podvrženec zná své rodiče až od své plnoletosti, je jasné že okamžitě zapadne do rodiny, že?!!!! Tomu říkám mega pokrytectví! Takhle se obvykle chovají psychopati, jejichž hlavním problémem je absence jakýchkoliv citů a emoční vyprahlost a jde jim buď o peníze nebo o moc. A ptám se, co to je za ženskou autorku, která vymyslí takovýto svět? Mě prostě tato knížka přišla hrozně povrchní a nějaká láska, ať už v jakékoliv podobě je tady jen prázdné slovo. A přestože je kniha psaná čtivým jazykem tu bezcitnost a do očí bijící povrchnost jí nedokážu odpustit.
  2. Není moc uvěřitelné, že existuje taková divočina, kterou lidé ještě neobjevili. Autorka měla dát nějaké logické vysvětlení. Navíc ty bohaté lidské rodiny vůbec nepátrají po svých zmizelých dětech? Autorka odpovědi na tyto otázky smetla pod koberec.
  3. Bryn je nesympatická hrdinka. Je velmi ctižádostivá a empatie nepatří k jejím silným stránkám. Rozzuří ji, když její přítelkyně stopařka otěhotní a tím zabije veškeré šance na kariéru. To samo vypovídá o charakteru hlavní hrdinky vše. Je to sobecký spratek. Ale hlavně, že umí bojovat a je nejlepší. Na hrdinku přece stačí když má blonďaté vlasy a modré oči a je dost přitažlivá. Víc se po ní nechce. Ach jo!
  4. A hlavní záporák je teprve fešák, takže je jasné, že v tom musí být nějaký háček, nemůže být tak špatný se svou figurou alfa samce, přestože málem zabil jejího otce. Ji ještě nezabil! Možná, že není tak špatný, že? Bude v tom nějaké tajemství! Jsem zvědavá, co si autorka vymyslí ve druhém díle.
  5. Romance? Ridley, kterému Bryn není lhostejná, chodí s jinou dívkou. To by bylo přece nelogické, kdyby se snažil získat dívku, která se mu skutečně líbí. Jako správný neschopný srab bude chodit s někým jiným, v téhle knize přeci žádné city nejsou, takže je jedno s kým spí.
  6. Kniha postrádá smysluplnou strukturu. Nemá žádnou dynamiku děje.
  7. Na konci není uzavřena ani jedna příběhová linka.

Verdikt:

Knihu nedoporučuji nikomu. Půjčila jsem si ji v knihovně spolu s druhým dílem, a jsem ráda že jsem nepodlehla její krásné obálce a nekoupila jsem si ji. 

Ps: Omlouvám se všem, kterým se kniha líbila, za své tvrdé hodnocení. ale já se přes výše uvedené věci nemůžu jen tak přenést.


HODNOCENÍ: ODPAD


Obálka:

Ta se opravdu povedla! Je krásná a hodně lidí si knihu koupí díky její krásné obálce. Mimochodem i druhý a třetí díl mají úžasné obálky.

Hodnocení obálky: 90%