NAVŽDY S LÁSKOU LARA JEAN: JENNY HAN

10.12.2017

Poslední díl úspěšné série o prvních láskách a prvních zklamáních. 

Název: Navždy s láskou Lara Jean

Originální název: Always and Forever, Lara Jean , 2017

Série: Všem klukům, které jsem milovala (3.)

Autor: Jenny Han

Překlad: Romana Bičíková

Nakladatelství: CooBoo , 2017

Počet stran: 296

Vazba: vázaná

Lara Jean stojí na prahu dospělosti. Je v posledním maturitním ročníku na střední škole a uzavírá se jedna kapitola jejího života. Její táta se bude ženit a Margot přijela na léto domů. Nechce, aby se něco změnilo, protože prožívá svou první lásku s úžasným Peterem. Čeká ji však velké životní rozhodnutí, kam půjde na univerzitu. Má se s Peterem rozejít, tak jak to udělala její starší sestra Margot?


Můj dojem:

Navždy s láskou Lara Jean uzavírá trilogii úspěšné série o prvních láskách a zklamáních. Líčí přelomové období, kdy končí bezstarostné období dospívání a člověk se ocitá před rozhodnutím, které může ovlivnit jeho budoucnost. Mnozí si důležitost tohoto rozhodnutí uvědomí až mnohem později, kdy už znají jeho následky.

Autorka se rozhodla napsat celou knihu, kde dává prostor pro to, aby Laru Jean nechala tímto obdobím projít a čelit výzvám, které před ní vyvstanou. Je to takové velké uzavření, kde autorka nejen že uzavírá všechny linky, které ještě z minulých dílů zůstaly otevřené, ale především se zaměřuje na proces ukončování, který každý člověk ve svém životě několikrát zažívá. Z biologického hlediska jsem se učila, že  člověk ve svém životě prochází celkem 5-ti zásadními zážehy. Prvním je zážeh spojený s oplozením vajíčka, druhý zážeh nastává při narození, třetí zážeh nastává na konci dospívání (zde se nacházíme), čtvrtý je v období menopauzy a posledním zážehem je smrt. Aby mohlo něco nového zažehnout, je ukončovací proces velmi důležitý. Z tohoto pohledu si vysvětluji, že může fungovat kniha Jenny Han, která ale z hlediska literárního postrádá zápletku. Zápletka je přítomna teprve na konci knihy, a konflikt který se řeší není vyprávěn nijak dramaticky. Přesto má kniha mnoho kladných, dokonce i nejvyšších hodnocení. Jak je možné, že kniha je úspěšná i přes to, že řeší tak relativně slabou zápletku? Z mého pohledu to funguje právě proto, že v podvědomí lidí je toto období velmi silné a každý zážeh má v sobě konflikt hluboko uložen na biologické úrovni. Nepochybuji, že čtenáři v období maturity budou knihu velmi silně prožívat. Pro ty starší, mezi které se řadím i já, to je pak otázka nostalgie a vzpomínek na toto krásné období, kdy je člověk ještě relativně naivní.

Pak tu je samozřejmě neskutečně čtivý a lehký styl, kterým je kniha psaná a očividně překladatelka také odvedla dobrou práci.

Celá kniha na mě působila jako pohlazení. Je nesmírně pozitivní, ať už krásnými vztahy v milující a fungující rodině, nebo samotnými postavami Lary Jean a Petera, které si zamiluje snad úplně každý. Z knihy přímo čiší laskavost a na mě působí takovým bezpečným dojmem.


Závěr:

Knihu doporučuji všem fanouškům předešlých dílů. Je určena hlavně pro dívky, pro kluky bude málo akční a příliš zaměřená na vztahy. Já jsem si tuto celou sérii velmi oblíbila a všechny díly jsem si nesmírně užila. Kniha z této série mě dokázala vždy vykouzlit úsměv a takový ten lehce přiblblý pocit ...Aaach!


Hodnocení: 80%


Hodnocení série jako celku: 93%


Obálka:

Velmi povedená, hezky vystihuje zobrazení hlavní hrdinky, tak jak si ji můžeme představovat.


Hodnocení obálky: 80%