První konec: Lauren James

07.10.2017

Kolikrát můžete ztratit člověka, kterého milujete? 

Název: První konec


Originální název: The Next Together (2015)


Autor: Lauren James


Překlad: Romana Bičíková


Série: První konec (1.)


Nakladatelství: CooBoo, 2016


Počet stran: 368

Vazba: vázaná

První konec je příběhem osudové dvojice Katherine a Matthewa.

Má nově vznikající přátelství, mezi dívkou ze šlechtické rodiny a jejím sluhou, naději na úspěch ve společnosti, kde panuje přísná společenská hierarchie? Píše se rok 1745 a my se s nimi setkáváme při obléhání Carlisle - města na pomezí mezi Anglií a Skotskem při jakobitském povstání.

Co má daná dvojice z roku 1745 společného s Katherine a Matthewem z roku 1854? Proč se s nimi znovu setkáváme i když je dělí století? V roce 1854 si pro změnu vymění role. Matthew je zapálený novinář dychtící podávat živá svědectví z Krimské války. Na doporučení jednoho vznešeného lorda přijme k sobě na výpomoc sluhu, kterým není nikdo jiný, než Katherine převlečená za chlapce.

Jak je možné, že tu samou Katherine a Matthewa můžeme potkat i v roce 2019 a 2039?

Pokaždé když jsou ti dva ve hře, se píší dějiny lidstva. Proč se Katherine a Matthew potkávají znovu a znovu? A také znovu a znovu umírají?

V knize se střídají dějové linky z těchto čtyř časových období. V časových pásmech se čtenář lehce orientuje. Pod příběhem, který se vztahuje ke každému skoku v čase se nachází graficky oddělený text, který tvoří stručné poznámky a letopočet. Je z nich zřejmé, že dvojici v čase někdo sleduje a možná s ní i manipuluje. V každém případě jsou tyto komentáře záhadné a čtenář tak neví, kdo za tím stojí. Je to někdo z budoucnosti? Nebo snad nějaký bůh nebo pán osudu?

Bohužel odpověď na tuto otázku se v tomto díle nedozvíte. Měla jsem štěstí, že jsem nemusela dlouho čekat na druhý díl, kde je vše vysvětleno a konečně to do sebe zapadne. Přesto se ale v knize něco uzavře, což je z mého pohledu dobře. Nemám totiž ráda příliš otevřené konce a vadí mi to i u sérií.

Kniha je mixem více žánrů a bohužel na to doplácí. Přesto, že se toho v knize děje skutečně mnoho, daní za to je povrchnost. Postavám chybí hloubka. Sice jde o osudovou lásku, romance však nedostává dostatek prostoru, aby se rozvinula a čtenáře skutečně chytla za srdce. Historické události jsou příliš zjednodušené a postavy v nich nejsou věrohodně ukotveny a chovají se příliš současně. Čtenář se tak těžko může do příběhu plně ponořit. Je to velká škoda, protože nápad je to dobrý, ale není využitý jeho potenciál. Autorka si mohla dát větší práci s vykreslením detailů prostředí, ale i s chováním postav. Všechno je to takové nedodělané.

Paradoxně jen díky tomu, že autorka rychle střídá časové osy se dá kniha číst a autorka tím zakryje jinak jednoduchý, ne moc zajímavý text.

Přes všechny mé výtky se mi kniha jako celek líbila. A věřím , že až se autorka trochu vypíše, má určitě velký potenciál. Přesvědčil mě hlavně druhý díl, který jsem četla hned vzápětí a opravdu mě pohltil.


HODNOCENÍ: 65%


Obálka:

Je originální a vystupuje z řady. Dokáže upoutat.

Hodnocení obálky: 80%