Ritmatik: Brandon Sanderson

09.10.2017

První svazek z magického steampunkového světa, kde ritmatici dokáží vdechnout život dvourozměrným křídovým obrázkům.

Název: Ritmatik

Originální název: The Rithmatist, (2013)

Série: Rithmatist (1)

Autor: Brandon Sanderson

Překlad: Milena Poláčková

Obálka: Patrik Krásný

Nakladatelství: Talpress , 2017

Počet stran: 376

Vazba: vázaná


Když jsem objevila, že nakladatelství Talpress vydalo knihu od mého oblibeného autora, mé srdce zaplesalo radostí. Protože Ritmatik mi v mé sbírce knih od Brandona Sandersona chyběl. Velmi oceňuji, že u nás kniha vychází také v češtině. A jak je už u Sandersona zvykem, je to opět skvělá jízda. Ještě nikdy mě nezklamal. Doporučuji knihu číst o víkendu, protože ji nebudete chtít odložit.

Ritmatik je určen pro čtenáře young adult, ale bude se líbit všem milovníkům fantasy bez rozdílu věku. Je psaný vyzrálým stylem a překladatelka Milena Poláčková, která u nás překládá většinu Sandersonových knih, odvedla opět vynikající práci. Také oceňuji krásnou obálku od P. Krásného, která se opravdu povedla. Perfektně vystihuje příběh a mně osobně se líbí vice než ta originální zahraniční.

Ritmatik nás zavede do steampunkoveho magického světa amerických ostrovů. Sanderson opět vytvořil zcela originální svět, kde hlavní roli hrají tzv. křídáci - oživlé dvourozměrné postavičky nakreslené křídou, které jsou schopny boje. Pro ochranu země před divokými křídáky jsou předurčeni tzv. ritmatici. O tom zda se člověk stane ritmatikem rozhoduje církevní obřad zvaný incepce, ve kterém děti ve věku osmi let procházejí zkouškou. Ten koho Pán vybere se stává ritmatikem. Mají ve společnosti privilegované postavení a jsou velmi vážení díky svým zásluhám při obraně země. Dokáží oživovat postavy z křídy, které využívají v boji, a pro svou obranu kreslit složité blokovací obrazce. Bojové taktiky se učí na speciálních akademiích, kterých je v zemi pouze sedm. Na začátku knihy se nachází dvě mapy, které umožňují se v novém světě hezky zorientovat.

Hlavním hrdinou je chlapec Joel, který studuje na Armediově akademii, přestože sám nemá možnost stát se ritmatikem. Tato akademie je ovšem smíšená a studují na ní i děti, kteří nejsou ritmatici. Studium na akademii je velmi nákladné, ale Joel přestože je chudý, může studovat díky zásluhám svého zesnulého otce, který byl v akademii zaměstnán jako křídař, tedy špičkový výrobce kříd. Jeho maminka zde dosud pracuje jako uklizečka. Joela fascinuje ritmatika, bohužel obyčejní studenti nemají přístup do hodin ritmatiky, ani k učebnicím. Přesto si Joel vždy najde cestu, jak se něco nového o ritmatice dozvědět. Svými znalostmi a přesností kreslení předčí mnohé studenty ritmatiky.

Na akademii se začíná dít něco zlého. Začínají mizet studenti ritmatiky. Profesor Fitch dostane za úkol záhadě přijít na kloub. Kdo za tím stojí? Jakou roli sehraje Joel? To se dozvíte v tomto fantasy příběhu s detektivní zápletkou.

Můj dojem:

Ritmatik je další perlou z pera zkušeného vypravěče a mistra světové fantasy. Sanderson mě vždy znovu a znovu překvapuje svojí úžasnou fantazií. Opravdu by mě zajímalo, kam na ty skvělé myšlenky chodí. Jeho nápad s křídáky tu funguje na jedničku. Líbilo se mi i grafické znázornění různých teoretických možností obranných postavení před každou kapitolou. Skvěle to funguje k přiblížení čtenáře do děje, který si tak popisované ritmatické manévry může lehce představit.

Postavy:

Sanderson dokáže vytvořit plnokrevné charaktery. Joel je moc sympatický kluk, kterého si oblíbíte a budete mu moc fandit v jeho touze stát se ritmatikem. Zamilovala jsem si také profesora Fitshe, který má pro Joela vždy pochopení a jeho láska k pedagogické práci je obdihuvodná. Líbila se mi i postava studentky ritmatiky Melody. Bavilo mě, jak byla zpočátku protivná a jak si s Joelem k sobě hledali dlouho cestu. Také vedlejší postavy, jsou popisovány, jako by jste je znali.

Děj je dobře gradovaný a příběh funguje tak jak má. Nechybí mnohá překvapení. Kniha je uzavřená a funguje i jako samostatný příběh. Nicméně se už hrozně těším na druhý díl, který by v originále mohl vyjít v příštím roce.

Závěr:

Ritmatik je určen mladým čtenářům. Je znát, že s tímto záměrem Sanderson psal. Je mnohem jednodušší než jeho romány pro dospělé (jako například série Mistborn nebo Archiv bouřné záře). Přesto v YA žánru takto vyzrálou knihu často nenajdete. Doporučuji ji všem, kteří mají rádi dobrou a kvalitní fantasy četbu. Zaručeně nebudete litovat!!!

Hodnocení: 98 %

Obálka:

Kniha mě obálkou mile překvapila. Kresba Patrika Krásného se k příběhu velmi hezky hodí a odráží i v detailech děj knihy. Líbí se mi víc než originální.

Velmi také oceňuji celkové grafické provedení knihy s kresbami uvnitř.

Hodnocení obálky: 96 %