Tajnosti sira Richarda: Julia Quinn

11.07.2017

Historická romance je samostatnou čtvrtou knihou série Smythe- Smith Quartet.

Název: Tajnosti sira Richarda

Originální název: The Secrets of Sir Richard Kenworthy

Autor: Julia Quinn

Série: Smythe - Smith Quartet (4)

Překlad: Jaroslava Novotná

Nakladatelství: Ikar 2017, Euromedia Group, a. s.

Originální vydání: Avon, New York 2015

Obálka: Jana Šťastná

Počet stran: 296

Vazba: vázaná


Tajnosti Sira Richarda je již čtvrtá kniha ze série, která líčí osudy dívek hrajících v tzv. Smythe - Smith kvartetu. To je hudební seskupení, ve kterém se prezentují mladé dívky v příbuzenském poměru k rodině Smythe- Smith. V kvartetu mohou vystupovat pouze neprovdané dívky, které mají to štěstí, nebo spíš smůlu, že se pro ně uvolnilo místo pro nástroj od své provdané předchůdkyně, v době kdy dosáhly patřičného věku uvedení do společnosti. Rodina pořádá tradiční hudební večírek každý rok a jsou na něj zváni rodinní přátelé a všichni příslušníci smetánky, kteří jsou z nějakého důvodu ochotni tuto příšernou hudební produkci přetrpět.

Autorka si tentokrát bere do svého hledáčku nenápadnou Iris. Dívka je velmi bledá, má světlé vlasy a stejně světlé řasy i obočí, bohužel pro svoji nenápadnost není zrovna středem zájmu mladých gentlemanů. Sira Richarda však upoutá na první pohled. Přichází na hudební věčírek na doporučení svého přítele, protože si nutně potřebuje najít v co nejkratší době manželku. A právě hudební večírek Smythe- Smithových pro něj znamená dobrou příležitost. Je Iris okouzlen a shledává ji jako výbornou kandidátku, protože dívka nedostane velké věno a také pro její nenápadnost se o ni nikdo neuchází. A přesně takovou nevěstu sir Richard potřebuje, protože je reálné, že by ji mohl přimět ke sňatku. Bohužel čas ho tlačí a tak Iris kompromituje na veřejnosti, aby si u ní pojistil sňatek. Iris se mladý a hezký sir Richard líbí, ale situací není nadšená, protože tuší, že sir Richard něco skrývá a není k ní zcela upřímný. Víc už prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravila o překvapení.


Můj dojem:

Kniha se mi velice líbila. Na autorku rozhodně nezanevřu po předchozím slabším dílu. Tento příběh je trochu vážnější, než jsme u Julie Quinn zvyklí z její série Bridgerton. Je to určitě i postavami, které jsou umírněnější a zápletka je neobvyklá. Odráží se to na vztahu hlavních hrdinů. Jejich láska není takové to jiskřivé vzplanutí. Na začátku stojí rozumový záměr sira Richarda a Iris již od začátku cítí, že všechno není úplně čisté. Jejich vztah se prohlubuje postupně, i když Richarda Iris neskutečně přitahuje, bojí se, že ho Iris bude nenávidět, až zjistí pravdu. Zápletka je v tomto příběhu uvěřitelná, ale rozhodně to není typický příběh, jaký u autorky známe. Její vtipný styl se projevuje v první třetině knihy, po dobu námluv Richarda. Obsahuje také pasáž uvedení divadelní hry Irisiny sestřenice, se kterou se setkáváme již v předchozích dílech, která je naprosto brilantně napsaná. Hrozně jsem se u této scény nasmála a patří k tomu nejlepšímu v knize.

Postavy:

Iris je velmi sympatická hrdinka. Není to žádná oslnivá kráska, je nenápadná a vzhledově nevýrazná. Co ztrácí na vzhledu, dohání svým charakterem. Je obětavá, přátelská, empatická, inteligentní a má smysl pro rodinu. Bylo mi na ní sympatické, že dokáže být praktická a je velmi vlídná a soucitná. Není to taková hysterka jako Sarah z předchozí knihy a já jsem jí moc fandila.

Sira Richarda možná budou někteří nenávidět za to, že Iris neřekl pravdu hned na začátku, aby se mohla svobodně rozhodnout, jestli si ho vezme. To že Iris kompromituje a ona pak nemá na výběr budou mnozí odsuzovat. Já jsem ho ale chápala a líbilo se mi, jak nám Julia Quinn tají jeho důvody, které jsou odkryty až v poslední třetině knihy a my se je dozvídáme spolu s Iris. Richard je dobrá postava, přestože vybočuje od tradičních hrdinů autorky. S Iris má společné to, že je stejně jako ona loajální ke své rodině. Navíc je romantický a moc se mi líbilo, jak se snažil, aby ho Iris měla ráda.

Verdikt:

Přestože Tajnosti sira Richarda nejsou vrcholem autorčiny tvorby, jde o kvalitní historickou romanci s uvěřitelnou zápletkou. První třetina knihy obsahuje třpytný humor, tolik pro Quinn typický, pak se její nálada zvážní. Doporučuji ji všem milovníkům historických romancí. Není to obvyklá kniha autorky, je totiž trochu zvláštnější a vybočuje. I tak ji vřele doporučuji. Mě se kniha opravdu líbila a po předchozím díle jsem si s ní spravila náladu.


HODNOCENÍ: 80 %


Obálka:

Česká obálka se zvlášť povedla. Líbí se mi barevné provedení a celkové vyznění, které odpovídá náladě a atmosféře knihy.

HODNOCENÍ OBÁLKY: 95%


Zde se můžete podívat pro srovnání na originální obálku: