Tíha vesmíru: Jennifer Niven

26.07.2017

Příběh o tom, co to znamená někoho vidět - a někoho mít rád - takového, jaký doopravdy je.

Název: Tíha vesmíru

Originální název: Holding Up the Universe

Autor: Jennifer Niven

Překlad: Anna Křivánková

Autor: Jennifer Niven

Nakladatelství: Yoli, Euromedia Group, a.s., 2017 / (NY 2016)

Počet stran: 408

Vazba: brožovaná


Libby Stroutová neunesla smrt své matky a téměř se ujedla k smrti. Lidé z jejího okolí si ještě pamatují, jak ji museli hasiči, jako nejtlustší teenagerku, vyprošťovat z jejího domu jeřábem. Od té doby uplynulo několik let. Libby významně zhubla a strávila dva a půl roku na ozdravovnách, sezeních s poradci, psychology, doktory a behaviorálními trenéry, aby byla připravená vrátit se zpět do života a mezi lidi. My sledujeme její boj, který vede sama se sebou, ale i s některými spolužáky, kteří ji šikanují.

Jedním z lidí, kteří se sníží k šikaně je Jack. Je všeobecně známo, že šikanující osoby jsou osoby nejisté, které si tím sami léčí nějaký ten svůj komplex a chtějí se na úkor šikanovaného dostat výš na společenském žebříčku. A my se dozvídáme jaké motivy k tomu má Jack. Říkáte si proč to má zapotřebí pohledný kluk, oblíbený, který chodí s nejhezčí dívkou ze školy? Vždy lze nalézt nějakého toho strašáka ve skříni. My se dozvídáme, že Jack má vzácnou mozkovou poruchu zvanou prosopagnosie, kdy nedokáže rozeznávat tváře lidí. A protože se obává toho, aby se pro svůj handicap nestal sám obětí šikany, raději se preventivně ujme role "šikanujícího"

Ne nadarmo Libby prošla tolika různými terapiemi. My se s ní setkáváme v době, kdy se z ní stala silná osobnost a přestože bojuje s vlastním studem, dokáže se bránit. A tak když se poprvé setkává s Jackem za neblahých okolností, neváhá mu ubalit pořádnou pecku.

Oba se dostávají na kobereček do ředitelny a jsou nuceni spolu absolvovat kárná opatření.

Mezi hrdiny se začne rozvíjet přátelství, od kterého už je jen krůček k opravdové lásce.


Můj dojem:

O knize jsem už slyšela a zaujaly mě rozporuplné názory. Takže jsem si ji prostě musela přečíst také. A jsem z ní nadšená!

Kniha se mi moc líbila a přečetla jsem ji jedním dechem - za jedno odpoledne. Čte se totiž velmi rychle, protože má velmi krátké kapitoly. Neustále se v ní střídají pohledy Libby a Jacka. Můžeme tak nahlédnout do jejich hlav, do jejich pocitů a obav se kterými se musejí vypořádávat. Je to první kniha, která se mi od Jennifer Niven dostala do rukou a jsem touto autorkou okouzlena.

Především je kniha originální. Už jen výběrem hlavních postav se odlišuje. Představuje závan svěžího větru do young adult literatury. Ukazuje totiž, že nejenom krásní, štíhlí a super-duper hrdinové mohou prožívat krásné věci. To co bych na knize chtěla především vyzdvihnout je, že přináší poselství různě handicapovaným lidem, aby bojovali za své místo v životě. Myslím si, že velká síla a odvaha Libby totiž může být pro hodně lidí příkladem.

To považuji za největší poslání autorky. Líbí se mi, že přišla s těmito kontroverzními hrdiny a ukázala naději lidem, kteří se nějakým způsobem odlišují. V současné době je vyspělý svět zaplaven kultem krásy. A mě osobně je velmi líto, jak se ze společnosti vytrácí jakýsi zdravý selský rozum a mnohé mladé dívky i chlapci se stávají otroky tohoto kultu, neboť vše poměřují na vahách krásy. Nedokáží vyjít ven a neudělat minimálně jednu fotku, kterou pak vyvěsí na facebook, aby všichni viděli, jak jsou krásné/krásní. A to je všechno! Prázdnost a povrchnost! V USA to jde asi do extrémů. Proto je mi neskutečně sympatická autorka, která si navzdory tomu co je "in" za své hrdiny vybrala ty dva. Protože jsou to mladí lidi, kteří v životě potřebují lásku, jako kdokoliv jiný, a Libby si, přes svou tíživou minulost, dokáže vybojovat své místo. Nezáleží jí na tom, co si o ní myslí jiní, je pro ni důležité, co si myslí ona sama a za to jí od srdce tleskám. Jack v tomto příběhu hraje trochu druhé housle, nicméně i jeho postava byla pro mě zajímavá.

Nečekejte příběh nabitý akcí. Tato kniha je komorní zpovědí dvou duší, které to k sobě začne táhnout a navzdory všemu se do sebe zamilují.

Knize bych vytkla snad jen lehkou naivitu. Má ale své opodstatnění a myslím si, že byla autorčiným záměrem, protože díky tomu vyznívá opravdu optimisticky.


Verdikt:

Kniha se nebude líbit všem. Je to líbezná love-story, určená pro čtenáře, kteří budou tolerantní k tomu, že tu nestojí super hrdinové. Pokud jste si vědomí toho, že každý jsme nějací a chcete si přečíst lidský a laskavý příběh jedné dvojice, která má k dokonalosti daleko, neváhejte a jděte do toho! Nečekejte ale akci, jde totiž o čistě vztahovou záležitost o přátelství, lásce a nalezení vlastní identity.


HODNOCENÍ: 90%