Zkrocení markýze z Raventhorne: Stephanie Laurens

02.08.2017

Mary vždy dostane to co chce! A nejen proto, že je Cynsterová

Název: Zkrocení markýze z Raventhorne

Název originálu: The Taming of Ryder Cavanaugh

Autor: Stephanie Laurens

Série: Cynsterovská sága (16)

Překlad: Dana Chodilová

Nakladatelství: Harper Collins 2017 (2013)

Počet stran: 401

Vazba: vázaná

Zkrocení markýze z Raventhorne uzavírá sérii rodiny Cynsterů. Hrdinkou příběhu je poslední svobodná dívka z tohoto rodu, energická a panovačná Mary Alice Cynsterová. 

Je rozhodnutá vzít osud do vlastních rukou a najít si manžela, o jakém vždy snila. Bohužel vše nejde podle jejího plánu a do cesty se jí neustále staví Ryder Cavanaugh, markýz z Raventhorne, který je tím posledním, který by pro ni připadal v úvahu. 

Ryder si ji vybral jako svou markýzu a nic mu nemůže stát v cestě. Proto Mary sleduje na každém kroku a je jí v patách na každém plese, který navštíví. Mary mu odolává, ale jen do chvíle, než si uvědomí, že Ryder je pro ni ten pravý.


Můj dojem:

Od Stephanie Laurensové jsem četla jednu z jejích historických romancí už strašně dávno. A asi mě jako autorka moc nezaujala, protože jsem její knihy nevyhledávala. Anotace na obálce mě nicméně zaujala a říkala jsem si, že tuto historickou romanci zkusím. Ale bohužel není moc o co stát a tato kniha a autorka se mezi mé oblíbené i nadále nezařadí.

První třetina knihy se mi nicméně líbila. Mám ráda romance, kde se hrdinové hádají a vzniká mezi nimi napětí. V této knize to bylo ale hrozně rychle vyřešeno a v okamžiku kdy byla ruka v rukávě mě kniha přestala bavit .

Následovala část, která mě neskutečně nudila a několikrát jsem jí chtěla odložit. Nakonec jsem ji přeci jen dočetla. A popravdě mi je líto času, který jsem knize věnovala. 

U historických romancí mi nevadí klišé. Jsem k nim hodně tolerantní. Líbí se mi příběhy, které jsou vztahové a baví mě číst o interakci mezi hrdiny. Jenže tady bylo vše vyřešeno v první třetině knihy. Možná maximálně do poloviny se dala kniha číst. Následovala hloupá zápletka, kdy Mary a Rydera někdo ohrožuje na životě a hrdinové se chovají tak, že zapomněli mozek ve skříni, když se ráno oblékali. Co je čtenáři jasné od samého začátku, oni řeší do konce knihy. V historických romancích snesu v zápletkách hodně, pokud jsou vyváženy dobře napsanou romantikou a funguje vztahový příběh. Bohužel tady tomu tak není. 

Bohužel rádoby akční část je nuda, pak nuda, dlouho, dlouho nic a zase nuda. Občas se v druhé části objeví sexuální scéna, asi aby bylo romantice učiněno za dost. Bohužel si připadáte jako by jste četli nějakou porno příručku, bez špetky nějakého napětí nebo vášně. Erotické scény opravdu připomínají manuál a já bych je s chutí vyškrtla. Když je autorka neumí psát, nemá se do toho pouštět. Takto ještě víc kniha upadá.

Postavy:

Mary i Ryder se mi celkem zamlouvali. Bohužel autorka dělá chybu, která je zdůrazňovaná ve všech kurzech tvůrčího psaní. 

Totiž, že spisovatel nemá popisovat, ale ukazovat!

 A Laurensová hlavně popisuje. Čtenář jí má například věřit, že Ryder je silný, vášnivý, panovačný, dokonalý svůdce. Jediné co je v knize ukázáno je, že se setkal s vyzrálou vdanou paničkou, kterou někdy v minulosti obšťastňoval. Proč bych mu z tohoto důvodu ale měla automaticky přiřadit všechny ty velkolepé vlastnosti.? V zásadě se nechová tak, že bych si to o něm měla myslet, pokud by mi autorka tuto myšlenku nevnutila popisem.

Závěr:

V epilogu se setkávají všichni z předešlých knih na slavnosti a fanoušci série asi zaplesají. Mě nicméně epilog nic neříkal, protože jsem předešlé knihy nečetla. Chápu, to je můj problém. Ale bohužel po přečtení Zkrocení markýze z Raventhorne nemám chuť číst osudy jiných členů rodiny Cynsterů.


Verdikt:

Knihu bych doporučila fanouškům Stephanie Laurensové a všem, kteří mají rádi sérii Cynsterů. Jde totiž o závěrečný díl série. Jestliže máte rádi historickou romanci z období Regency, sáhněte ale raději po jiné autorce. Pokud nevíte po jaké, mým tipem je Panství Edenbrooke (J. Donaldson), které jsem četla nedávno. Převyšuje tuto knihu o milión světelných let.


HODNOCENÍ: 45%